Ruszyła Operacja Rzeka

Ruszyła Operacja Rzeka

27-03-2019

To pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzeki Bug na całej jego długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzeki i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna mająca na celu w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy wyrażające dbałość o nasze środowisko lokalne, w którym na co dzień żyjemy, z którego korzystamy, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia.

 

Wielkie sprzątanie rzek i okolic odbędzie się 2 maja w godz. 10.00 do 15.00. Tego samego dnia w Janowie Podlaskim odbędzie się finał akcji, czyli podsumowanie i część artystyczno-rozrywkowa.

 

Aby wziąć udział w Operacji Rzeka trzeba zarejestrować sztab, który będzie zarządzał zbiórką śmieci na danym obszarze działania. Rejestracja sztabów trwa do 15 kwietnia. Zadaniem sztabu jest koordynacja pracy wolontariuszy, koordynacja zbiórki i segregacji zebranych śmieci oraz współpraca z operatorem odbierającym zebrane śmieci. Sprzątanie odbywa się zarówno na rzece z wykorzystaniem kajaków, łodzi, sprzętu pływającego oraz na brzegu, gdzie wolontariuszom zostaną udostępnione chwytaki, rękawice i worki. Całość operacji koordynuje Sztab Główny z siedzibą w Janowie Podlaskim.
Po rejestracji sztabu, kolejnym etapem jest nabór wolontariuszy do sztabów, który ruszy 17 kwietnia i potrwa do 28 kwietnia 2019 r.

 

Wolontariuszem może zostać każda osoba dorosła, a także niepełnoletnia, jednak za zgodą i pod opieką dorosłego opiekuna. Wszyscy wolontariusze w dniu akcji zostaną wyposażeni w: rękawice, worki oraz chwytaki. Dodatkowo każdy wolontariusz otrzyma: oficjalne podziękowanie od szefa sztabu oraz pamiątkową koszulkę i worko-plecak, a w nim niespodzianki od organizatora i partnerów.
Szczegóły dotyczące rejestracji znajdziesz tutaj

 

Nie czekaj, zgłoś się już dziś! I poleć akcję znajomym! Najszybsze co, możesz zrobić, to poprzeć naszą ideę kciukiem tutaj