Konferencja prasowa przed finałem akcji

Konferencja prasowa przed finałem akcji

25-04-2019

Operacja Rzeka to nie tylko akcja sprzątania rzek i okolic, to nie tylko odpowiedź na #trashchallenge, choć wpisuje się w ten nurt, chcemy zaangażować wszystkich, którzy czują odpowiedzialność za poprawę stanu środowiska naturalnego w podjęcie konkretnych i wymiernych działań na rzecz natury, przyszłości naszej i przyszłych pokoleń – mówiliśmy podczas konferencji prasowej przed finałem, który odbędzie się 2 maja w Janowie Podlaskim. Spodziewamy się, że tego dnia około 1000 wolontariuszy z całej Polski weźmie udział w lokalnych zbiórkach śmieci. Zarejestrowaliśmy ponad 70 sztabów.

 

 

 

W spotkaniu udział wzięli:

– Daniel Parol, pomysłodawca i organizator akcji,
– Janusz Chrostowski, koordynator kampanii Czysta Rzeka,
– Anna Jaklewicz, sztab specjalny w Janowie Podlaskim, pomysłodawczyni akcji „Książka za worek śmieci”,
– Ewa Tchórzewska i Wojciech Wnuk wraz z dziećmi ze szkoły im. Samuela B. Lindego z Warszawy – sztab warszawski, odstresowani.pl,
– Rafał Siwek, Urząd Miejski w Drohiczynie, przedstawiciel samorządu,
– Aleksander Doba, podróżnik wspierający akcję.

 

Konferencję poprowadził Paweł Oksanowicz.

 

Podczas spotkania zachęcaliśmy do dbania o przyrodę i nie zaśmiecania świata. Dziękujemy wszystkim przedstawicielom mediów, którzy się pojawili i do tej pory nagłaśniali nasze działania. Zapraszamy kolejne redakcje do wsparcia naszej inicjatywy! Materiały prasowe do pobrania tutaj.

 

 

Poniżej przytaczamy kilka wypowiedzi:

 

Pomysł projektu zrodził się z potrzeby wzięcia odpowiedzialności za Krainę Bugu – kawałek świata, który kochamy. Niezwykłe miejsce, które było, jest i będzie dla nas ważnym odniesieniem. Bug leżący w sercu Podlasia – ostatnia tak duża, w pełni dzika i zachowana w stanie naturalnym rzeka jest ewenementem nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie. Swobodnie meandrujący, wartki nurt tworzy unikalny ekosystem, w obrębie którego występuje niespotykana w żadnym innym miejscu fauna i flora – wyjaśniał Daniel Parol, redaktor naczelny magazynu „Krainy Bugu”, pomysłodawca i organizator Operacji Czysta Rzeka.

 

 

 

Każdego roku przyroda budzi się wiosną, ale także odsłania ogromne pokłady śmieci, które zalegają w zaroślach, zagajnikach i na polanach przylegających do koryta rzeki. Nie mogąc na to bezczynnie patrzeć, postanowiliśmy zrobić coś, co wydaje nam się oczywiste. Zorganizowaliśmy akcję, której celem jest pozbycie się efektów bezmyślności człowieka – śmieci. Butelek, puszek, opon, kartonów. Zwróciliśmy się z prośbą o pomoc do wszystkich ludzi dobrej woli, ogłaszając akcję na Facebooku. Odzew zaskoczył nas bardzo pozytywnie. Nawet w najbardziej optymistycznych scenariuszach nie zakładaliśmy, że w tak krótkim czasie uda nam się zmobilizować pokłady zaangażowania tak wielu osób wrażliwych na stan otaczającej nas przyrody, chcących w bezinteresowny sposób wziąć udział w Operacji Rzeka – mówił Janek Chrostowski, koordynator kampanii.

 

 

 

Operacja porwała nas swoją ideą. Skoro możemy zwiększać świadomość na temat zdrowia psychicznego, to równie dobrze możemy podnosić świadomość względem ochrony środowiska, a przy okazji trochę posprzątać. Wraz z dziećmi ze szkoły im. Samuela B. Lindego z Warszawy zapraszamy do sprzątania Wisły 26 kwietnia – zachęcała Ewa Tchórzewska z warszawskiego sztabu odstresowani.pl, którzy na co dzień zajmują się oczyszczaniem ciała i umysłu ze stresu.

 

 

 

 

W moim specjalnym sztabie każdy wolontariusz otrzyma książkę. Dodatkowo podczas finału poprowadzę warsztaty podróżniczo-ekologiczne, by uświadomić, że można żyć inaczej, z poszanowaniem środowiska – zapraszała do zaangażowania Anna Jaklewicz, pisarka i podróżniczka.